Køb abonnement
Annonce

Tesfaye forsvarer stramning af offentlighedslov: Det skal stå med flammeskrift, at det ikke må ramme kritisk journalistik

Justitsminister Mattias Tesfaye fastholder, at det er nødvendigt at lave en betydelig opstramning af adgange til aktindsigt i offentligt ansattes navne for at beskytte dem mod chikane.
Justitsminister Mattias Tesfaye fastholder, at det er nødvendigt at lave en betydelig opstramning af adgange til aktindsigt i offentligt ansattes navne for at beskytte dem mod chikane.Foto: Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix
19. august 2022 kl. 06.32

Man har ret til at tale som en havnearbejder. Være en byld i røven. En irriterende regelrytter. Og alligevel kunne få aktindsigt i myndighedernes arbejde og navnene på de medarbejdere, der udfører det.

Men aktindsigtsreglerne skal ikke kunne misbruges til at skaffe oplysninger om medarbejdere, som efterfølgende skal bruges til at chikanere dem. Og det kan reglerne, som de er i dag.

Det er i hvert fald vurderingen fra justitsminister Mattias Tesfaye, der med et nyt lovforslag vil smække døren endnu hårdere i for aktindsigter, der formodes at skulle bruges til chikane.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026