Thorning nærmer sig valgresultatet

Alternativet er et udpræget feel good-parti, men den flinke Uffe Elbæk kan let komme til kort, når valgkampen spidser til.
Erik Holstein
Kommentator
Det socialdemokratiske opsving i meningsmålingerne er måske ved at bide sig fast. I hvertfald ligger Thornings tropper på 23,7 procent i en ny Norstat-måling lavet for Altinget.
”Resultatet er isoleret set en opmuntring for Thorning, der nu kun mangler et enkelt procentpoint for at komme op på valgresultatet. Det havde de færreste troet for et år siden, hvor Socialdemokraterne blot lå til 18,6 procent i det vægtede gennemsnit over meningsmålinger,” siger Altingets politiske kommentator Erik Holstein.
Men da både Radikale og SF i målingen ligger langt fra valgresultatet, så fører blå blok fortsat markant. I alt får blå blok 54,6 procent mod rød bloks 44,7 procent.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































