Thorning-spindoktor får nyt job

Det nylige regeringsskifte har gjort en række tidligere ministres særlige rådgivere arbejdsløse.
En af dem, som mistede sit job, da valgresultatet kom, og det stod klart, at regeringsmagten skiftede hænder, er Thomas Juul-Dam. Han har sammen med Noa Redington udgjort nu tidligere statsminister Helle Thorning-Schmidts spindoktor-duo, men Juul-Dam har allerede fundet noget nyt at give sig i kast med.
1. oktober vender han tilbage til kommunikationsbureauet Primetime, hvor han bliver partner og direktør og skal rådgive kunder om politisk interessevaretagelse, omdømmestyring og strategisk kommunikation. Kommunikationsbureauet er ikke helt fremmed for Juul-Dam, der har været ansat som kommunikationsrådgiver og analysechef, før han blev hentet ind som kampagnechef for tidligere europaminister Nicolai Wammen (S) og herefter rekrutteret til Statsministeriet.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme
































