Køb abonnement
Annonce

Thorning vil have nyt Europa-kompromis

Foto: Agnete Finnemann Scheel/Altinget.dk
12. december 2012 kl. 11.36

EU står over for store reformer, og det kræver en grundig dansk diskussion af forholdet til unionen. Det mener statsminister Helle Thorning-Schmidt (S), der håber på at kunne samle opbakning til en ny bred europapolitisk aftale - et såkaldt memorandum - i starten af det nye år.

"Vi er meget optaget af at komme videre med et memorandum, da der sker så meget i Europa. Et memorandum vil kunne samle os for at diskutere, hvor de danske muligheder og interesser er," sagde Helle Thorning-Schmidt efter et møde i Europa-udvalget onsdag formiddag.

Regeringspartiernes ordførere har ellers i første omgang været afvisende over for ideen om et nyt kompromis, der er blevet foreslået af Venstre. Men den skepsis deler regeringschefen ikke.

"Man må tænke sig nøje om i disse diskussioner, og det kan være godt at have et fælles udgangspunkt," siger Thorning-Schmidt.

V: Kommer til at tage tid
Forhandlingerne skal begynde efter en EU-høring i starten af det nye år. Og udmeldingen fra statsministeren bliver modtaget med glæde hos Venstre.

Fakta
Danmarks europapolitik:

Efter det danske nej til Maastricht-traktaten blev syv af Folketingets partier enige om det såkaldte "nationale kompromis" i oktober 1992. Aftalen dannede udgangspunkt for den danske regerings drøftelser med de daværende øvrige 11 EU-lande.
Den seneste brede aftale om den danske europapolitik blev indgået mellem Venstre Konservative, Socialdemokraterne, SF, Det Radikale Venstre og Ny Alliance i februar 2008.


Kilde: EU-Oplysningen

"Det er et glimrende tilsagn at få. Der er tradition for, at partierne samles for på den måde at stå stærkere i forhandlingerne i EU. Så vi ser frem til, at forhandlingerne om et memorandum går i gang," siger Venstres EU-ordfører Lykke Friis.

Hun slår dog fast, at man ikke skal vente sig de store opgør i EU-politikken lige med det samme.

Det er et glimrende tilsagn at få. Der er tradition for, at partierne samles for på den måde at stå stærkere i de her forhandlinger i EU. Så vi ser frem til, at forhandlingerne om et memorandum går i gang.

Lykke Friis
EU-ordfører, (V)

"Den proces, der nu sættes i gang, kommer til at tage noget tid. Og det viser sig jo også, når man læser Herman Van Rompoys notat om en tidsplan for EU's udvikling - at traktatændringer er først efter 2014. Så vi har også noget tid," siger Lykke Friis.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026