Køb abonnement
Annonce

Thulesen banker Thorning i EU-politikken

Helle Thorning-Schmidt har konsekvent afvist, at der er tale om en stigende EU-skepsis i Danmark. Nu viser en ny måling sensationelt, at Thulesens EU-politik har større opbakning end Thornings.
Helle Thorning-Schmidt har konsekvent afvist, at der er tale om en stigende EU-skepsis i Danmark. Nu viser en ny måling sensationelt, at Thulesens EU-politik har større opbakning end Thornings.
5. maj 2014 kl. 06.00

Regeringen spiller kispus med hele opbakningen til EU, når man ikke tager danskernes bekymring alvorligt.

Ulla Tørnæs
Venstres spidskandidat til EP-valget

Hvis danskerne skal vælge mellem EU-politikken hos skeptikeren Kristian Thulesen Dahl (DF) og den helhjertede tilhænger Helle Thorning-Schmidt (S), kan Thulesen mønstre størst opbakning. Det er det meget bemærkelsesværdige resultat af en ny meningsmåling fra A&B Analyse foretaget for Altinget.dk.

Tidligere har de fire gamle partier - Socialdemokraterne, Radikale, Venstre og Konservative - stået sammen om en EU-positiv linje, men som den seneste debat om velfærdsturisme demonstrerer, er den enighed nu på retur i Folketinget.

Meningsmålingen fra A&B Analyse viser, at der er sket en tilsvarende udvikling hos vælgerne, hvor et relativt flertal på 43,1 procent føler sig mest på linje med Dansk Folkepartis formand i EU-politikken, mens kun 36 procent er på bølgelængde med Danmarks socialdemokratiske statsminister.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026