Tidligere Christiansborg-redaktør kasseret som tv-vært
"Jeg har ikke været god nok," siger Anders Krab-Johansen, der efter en kort tid som studievært på TV 2 nu går bag skærmen igen som redaktionschef.
Den tidligere redaktionschef på Politiken Anders Krab-Johansen stopper som vært på TV 2 Nyhedernes 22-udsendelse efter blot få måneder på jobbet.
"Jeg blev enig med mig selv og min chef om, at det ikke fungerede med mig som vært," siger Anders Krab-Johansen til netavisen MediaWatch.
Efter halvandet år som nyhedschef på Politiken forlod Anders Krab-Johansen i januar 2010 sin stilling på avisen. Han startede som studievært på TV 2 Nyhedernes 22-udsendelse 1. februar og har samtidig fungeret som redaktionschef.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker































