29. maj 2019 kl. 11.06
Tine Gøtzsche er udpeget til formand for Cavlingkomiteen.
Det skriver Dansk Journalistforbund i en pressemeddelelse.
Komiteens fem medlemmer blev udpeget af journalistforbundets hovedbestyrelse tirsdag.
Didde Elnif, lektor på Syddansk Universitet (SDU), og Jakob Risbro, samfundsredaktør på TV 2/Fyn, er nye medlemmer af komiteen. Søren Flytkjær og Lars Rugaard fortsætter.
Cavlingkomiteen står for at finde vinderen af den årlige Cavlingpris, der er den mest prestigefyldte journalistpris i Danmark.
I 2018 vandt tre Berlingske-journalister, Eva Jung, Simon Bendtsen og Michael Lund, Cavlingprisen for deres afsløring af Danske Banks hvidvask.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- B 57 Et lønloft for topembedsmænd i staten, regionerne og kommunerne (Finansministeriet)2. behandling
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Nu får vi en anden historie om radioen, vi elskede at hade. Her er månedens tre mest interessante bøger









































