Alexander Grandt Petersen
Per Michael JespersenTidligere DSU-formand bliver kommunikationschef i Cevea
Tænketanken Ceveas nye kommunikationschef hedder Alexander Grandt, fremgår det af en pressemeddelelse.
Den nye kommunikationschef er et kendt ansigt i den offentlige debat, da han tidligere har været forbundsformand for DSU, næstformand for Dansk Ungdoms Fællesråd og formand for Danske Skoleelever. Og indtil for nyligt var han folketingskandidat for Socialdemokratiet i Odense.
Det er da også med tanke på den offentlige debat, valget er faldet på Alexander Grandt:
"Vi vil præge opinionsdannelsen med analyser og løsningsforslag, der kan udvikle den danske samfundsmodel og være et stærkt modspil til de kræfter, der ønsker et mere ulige samfund og en svækket social sammenhængskraft. Det kræver en professionel kommunikationsindsats, og derfor styrker vi nu Cevea på den front," siger direktør for Cevea Per Michael Jespersen.
Cevea er en uafhængig tænketank, der samtidig er åben om sin politiske orientering: centrum-venstre. Noget, som den nye kommunikationschef er meget bevidst om.
"Centrum-venstre har en afgørende mulighed for at definere det næste årti politisk. Vi skal komme med svarene på, hvordan vi regulerer globaliseringen og bekæmper dens skyggesider, sikrer en social retfærdig grøn omstilling, stopper den uregulerede og syge markedsøkonomi og udvikler velfærdssamfundet og vores unikke samfundskontrakt," skriver Alexander Grandt på sin Facebook-profil.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu


































