Øjvind Hesselager
Kim Vestergaard Eland
Søren ChristensenTidligere forbundsredaktør ny chefredaktør på Bornholm
Det oplyser Bornholms Tidende i en pressemeddelelse. 56-årige Hesselager bliver chefredaktør for alle mediehusets udgivelser. Han er cand.comm. fra RUC 1992.
Øjvind Hesselager var chefredaktør for fagbladet Journalisten fra Dansk Journalistforbund indtil juni. Han har siden været selvstændig konsulent og rådgiver.
"Jeg glæder mig til at være med til at sikre, at øen i mange år frem har en stærk, nysgerrig og opsøgende presse, selvom mediebilledet forandrer sig, og det er sværere at være avis. Det er en stor udfordring både journalistisk og økonomisk. Jeg er spændt og vil kæmpe for, at vi lykkes," siger Øjvind Hesselager om sit kommende job.
Posten som chefredaktør på Bornholms Tidende har tidligere været varetaget af Søren Christensen, der også var administrerende direktør. I august blev han præsenteret som ansvarshavende chefredaktør for Nordjyske Medier.
På Bornholms Tidende er posten som administrerende direktør blevet overtaget af Kim Eland, der er rekrutteret internt.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter







































