Køb abonnement
Annonce
Om  
Anders Kühnau Hansen

Vinder kampvalg: Tidligere regionsrådsformand bliver folketingskandidat

Tidligere regionsrådsformand Anders Kühnau vil i Folketinget.
Tidligere regionsrådsformand Anders Kühnau vil i Folketinget.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
17. februar 2026 kl. 08.08

Anders Kühnau, der var regionsrådsformand i Region Midtjylland, indtil Socialdemokratiet tabte posten ved efterårets regionsrådsvalg, er blevet valgt som folketingskandidat for partiet i Aarhus Østkredsen.

Det skriver Anders Kühnau i et opslag på Facebook.

”Jeg er opvokset i Aarhus, har haft 10 gode år i Horsens og har i mere end 20 år arbejdet politisk i by- og regionsråd for løsninger i hele Østjylland,” skriver Anders Kühnau.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026