Tidligere SF-pressechef rykker til HK

Claus Perregaard er 43 år. Han er cand.mag i historie og filosofi fra RUC og meldte sig ind i SF i år 2000. Han var formand for SF-Nørrebro og startede på Christiansborg som sekretær for Villy Søvndal og Anne Baastrup i 2001.
Rådgiver for Villy Søvndal fra 2005-08
Pressechef for SF fra 2008-2011.
Særlig rådgiver for Søvndal i Udenrigsministeriet fra 2011-2012
Pressechef for SF fra 2013
Den tidligere pressechef i SF, Claus Perregaard, rykker fra toppolitik til fagforeningsarbejde, når han fra og med tirsdag skal være pressechef i HK. Claus Perregaard skal foreløbig fungere som HK-pressechef frem til årets udgang.
Efter mange år med pressehåndtering i toppen af SF kan Claus Perregaard nu se frem til at bestride det overordnede ansvar for pressehåndteringen i Danmarks næststørste fagforening.
Perregaard forlod posten som pressechef i SF med øjeblikkelig virkning i marts, kort efter han havde overtaget posten. I forbindelse med sin fratrædelse sagde han til Altinget.dk:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- De headhunter nye departementschefer. Det er blevet en sværere opgave
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
















































