Tobaksaftale på vej: DF er ude på grund af smagsforbud i e-cigaretter

Endnu et parti trækker sig fra forhandlingerne om en handlingsplan mod rygning.
Det sker, efter at sundhedsminister Magnus Heunicke (S) i sidste uge meldte ud, at alle andre smagsstoffer i e-cigaretter end tobakssmag skal forbydes. På et efterfølgende forhandlingsmøde blev deltagerne præsenteret for et udkast til en aftaletekst.
"Jeg har skrevet til ministeren, at vi ikke kan se os selv i dét, der ligger. At hvis de fastholder teksten, så er vi ikke med," siger sundhedsordfører Liselott Blixt (DF) tirsdag aften til Altinget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Her er tre ministerier, den nye regering bør slå sammen
- Nyvalgt M-politiker går i rette med Mads Stranges retorik om offentligt ansatte: Frygt og pisk er ikke løsningen
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Et "uretfærdigt krejlertilbud", rasede Dragsted før valget. Nu klapper røde partier i om Mærsks skattefordele
- De koloniale skeletter vælter ud af skabet i vigtigt værk om Grønlands “hvide guld”






































