Køb abonnement
Annonce

Topmøde: Europas ledere sætter gang i forhandlinger om fælles opkøb af gas

Statsminister Mette Frederiksen (S) ankom fredag morgen til et uformelt EU-topmøde på Prag Slot i Tjekkiets hovedstad.
Statsminister Mette Frederiksen (S) ankom fredag morgen til et uformelt EU-topmøde på Prag Slot i Tjekkiets hovedstad.Foto: Leonhard Foeger/Reuters/Ritzau Scanpix
8. oktober 2022 kl. 07.00

PRAG: Det var frygten for krig og behovet for energi, der i sin tid skabte EU’s forløber, Kul- og Stålunionen, og de samme to faktorer truer nu med at splitte Den Europæiske Union ad over 70 år senere.

Krigen i Ukraine og sanktionerne mod Rusland har sammen med andre problemer skabt en energikrise i Europa, der får priserne på gas og elektricitet til at eksplodere.

Et topmøde i Tjekkiets hovedstad understregede fredag, at de 27 EU-lande står i så forskellige energimæssige situationer, at det er meget svært at blive enige om fælles løsninger. Men det er den eneste vej frem, advarer kommissionsformand Ursula von der Leyen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026