Topmøde: Europas ledere sætter gang i forhandlinger om fælles opkøb af gas

PRAG: Det var frygten for krig og behovet for energi, der i sin tid skabte EU’s forløber, Kul- og Stålunionen, og de samme to faktorer truer nu med at splitte Den Europæiske Union ad over 70 år senere.
Krigen i Ukraine og sanktionerne mod Rusland har sammen med andre problemer skabt en energikrise i Europa, der får priserne på gas og elektricitet til at eksplodere.
Et topmøde i Tjekkiets hovedstad understregede fredag, at de 27 EU-lande står i så forskellige energimæssige situationer, at det er meget svært at blive enige om fælles løsninger. Men det er den eneste vej frem, advarer kommissionsformand Ursula von der Leyen.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.








































