Troels Lund åbner for ekstra penge til Arbejdstilsynet

Det giver sig selv, at når man giver Arbejdstilsynet flere opgaver, som vi gør med de her anbefalinger fra ekspertudvalget, så synes jeg, det er helt oplagt, at politikerne siger, at de skal have flere ressourcer.
Morten Skov Christiansen
Næstformand, LO
Regeringen er åben for at diskutere ekstra ressourcer til Arbejdstilsynet.
Sådan lyder det fra beskæftigelsesminister Troels Lund Poulsen (V) ovenpå, at et ekspertudvalg med den tidligere socialdemokratiske erhvervsminister Pia Gjellerup i spidsen har fremlagt sine anbefalinger til en forbedret arbejdsmiljøindsats.
Flere af ekspertudvalgets anbefalinger er målrettet netop Arbejdstilsynets arbejdsopgaver. Blandt andet anbefaler ekspertudvalget, at Arbejdstilsynets indsats i højere grad skal målrettes de arbejdspladser, der har størst risiko for at have rod i arbejdsmiljøet.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering




































