Troels Lund Poulsen har ansat ny spindoktor

Som den 14. minister har erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V) nu fundet sin særlige rådgiver.
Det bliver Frank Serup Laybourn, som skal rådgive erhvervs- og vækstministeren, og han har 15 års erfaring fra Christiansborg, erhvervsorganisationer og det private erhvervsliv.
Frank Serup Laybourn kommer fra en stilling i medicinalvirksomheden GlaxoSmithKline, hvor han har været director for corporate affairs & market access. Tidligere har han arbejdet som chefkonsulent i DI's ledelsessekretariet, som erhvervspolitisk chef i Foreningen af Rådgivende Ingeniører og som chefkonsulent for Venstre på Christiansborg. Her stod han blandt andet i spidsen for folketingsgruppens arbejde med Globaliseringsrådet.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
Nyhedsoverblik

Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama

Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads









































