Ole Thisted, Mogens Rubinstein, Klaus Laursen og Jess Myrthu
I næsten et halvt århundrede var "Fjotteklubben" på TV Avisen rammen om et varmt venskab og mangen en faglig debat. Klubben består, men "overfjotten" har givet kort for sidste gang.
Mangen en topdirektør har fået svedige hænder, når de tog telefonen og havde Stig Andersen fra TV Avisen i røret. Og endnu mere når de satte sig til tv-skærmen klokken 19.30 og så resultatet af mødet med den hårdtslående erhvervsjournalist i landets dengang mest magtfulde - og eneste - landsdækkende tv-nyhedsudsendelse.
Men hans research var altid i orden. Historierne holdt vand.
Og frem for alt var hans journalistik og forfatterskab præget af ordentlighed.
Det var også denne ordentlighed, der senere i livet gav ham adgang til at kunne skrive bøger om og med nogle af datidens mest centrale skikkelser i nyhedsstrømmen, blandt andre Politikens chefredaktør Tøger Seidenfaden og Nationalbankens legendariske direktør Erik Hoffmeyer - den faste klippe i dansk økonomi.
Han vovede sig en enkelt gang ind på Christiansborg med en portrætbog på den farverige kulturminister Uffe Elbæk, der brød med De Radikale og stiftede Alternativet.
Sammen med kollegaen og vennen Mogens Rubinstein lavede han en TV-Aktuelt om 60'ernes store og til tider skandaleombruste byggematador Bøje Nielsen, der var blevet meget mistroisk efter en kamp med den tidligere kompagnon Axel Juhl-Jørgensen. Han indvilligede efter mange diplomatiske henvendelser i at stille op og aflevere så meget materiale, at det efter tv-udsendelsen førte til en bog og en buket til jul, så længe Bøje Nielsens levede.
Stig Andersen har udført de fleste af journalistikkens discipliner. Oplært i lokaljournalistikken på Horsens Folkeblad, så på Politiken, men han har også prøvet at være spindoktor på den anden side af redaktionsdisken, hos magthaverne om man vil. Han har været informationschef i den daværende Handelsbanken og på det A.P. Møller ejede Lindø værft på Fyn. Det stoppede dog, da han fulgte med sin direktør fra Fyn til et arrangement i København, men hvor informationschefen ved ankomsten blev beordret tilbage til Nordfyn efter direktørens smoking.
Bag den til tider bryske fremtoning gemte sig et varmt familiemenneske og en engageret farfar for de børnebørn, han kun nåede at få alt for kort tid sammen med.
Stig Andersen blev født på Bastille-dagen den 14. juli 1949 og blev således 76 år.
Artiklen var skrevet af
Ole Thisted, Mogens Rubinstein, Klaus Laursen og Jess Myrthu
- Vraget ordfører sår tvivl om stor aftale: "Den er på kanten af lovgivningen"
- Blå partier klar til forbud efter afsløring af Socialdemokratiets køb af stemmer fra Alternativet
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne





































