Carla Sands modtager ingen dannebrogsorden for sit arbejde som amerikansk ambassadør i Danmark.
Det oplyser Udenrigsministeriet til Jyllands-Posten.
Det er ellers næsten kutyme, at amerikanske ambassadører i Danmark får ridderkors. Både Rufus Gifford, der var udpeget af Barack Obama, og de to forgængere, Laurie S. Fulton og James P. Cain, kunne rejse tilbage til USA med storkorset af Dannebrog.
På trods af at Carla Sands ikke er blevet hædret med ridderkors, eller har nydt den store opbakning hos den danske befolkning, har hun høje tanker om sin embedsperiode:
"Min tid i kongeriget Danmark var den største ære i mit liv. Det er min overbevisning, at min embedsperiode som amerikansk ambassadør har været den mest betydningsfulde siden Anden Verdenskrig. Vores diplomatiske succeser er uden sidestykke," har Carla Sands skrevet i en mail til Jyllands-Posten.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering










































