Uffe Elbæk har meldt sig ud af Radikale

Tidligere kulturminister Uffe Elbæk har valgt at forlade Radikale for at blive løsgænger i Folketinget.Dog ved jeg, at jeg ikke kommer til at melde mig ind i et af de andre centrum-venstre-partier i Folketinget. Jeg er jo stadig social-liberal.
Uffe Elbæk (fhv. R)
På Facebook
Han begrunder sin beslutning med frustration over at skulle agere inden for partiets rammer:
"Gennem de sidste tre-fire måneder har jeg haft sværere og sværere ved at kunne stå inde for den måde at være politiker på. Det har været en dyb personlig frustration ikke at kunne kalde en skovl for en skovl og en spade for en spade," skriver han på sin Facebook-profil og uddyber:
"Hvis jeg så alligevel gjorde det, som eksempelvis i sagen om Edward Snowden, eller da jeg kritiserede først Bjarne Corydon og bagefter Henrik Sass Larsens lovprisning af konkurrencesamfundet, har det naturligt nok skabt irritation i den radikale gruppe.
Så meget, at min gruppeformand flere gange har måttet markere overfor mig, at mine solo-udmeldinger ikke var særligt politisk smarte og at de skabte en voksende irritation hos mine radikale kollegaer."
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Kan man veksle stemmer til kroner? Her er ugens debat
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på































