Kontorchef for politik og koordinering i Uddannelses- og Forskningsministeriet, Søren Nedergaard, rykker ud i organisationsverden. Han skal være den nye direktør i interesseorganisationen for de danske professionshøjskoler.
Det skriver Danske Professionshøjskoler i en pressemeddelelse.
41-årige Søren Nedergaard har femten års erfaring med uddannelsespolitisk arbejde fra skiftende stillinger i ministeriet og udlandet, og det glæder han sig til at bruge i sit nye job:
"Det jeg især ser frem til, er udfordringen med at skulle formidle professionshøjskolernes værdi for samfundet og erhvervslivet. Jeg ser mit nye job som en brobygger mellem professionshøjskolerne, det politiske system og den lange række af offentlige og private aftagere over hele landet, som professionshøjskolerne samarbejder med om udviklingen af professioner og erhverv gennem uddannelser, efteruddannelse, ny viden og forskning,” siger han i pressemeddelelsen.
Professionshøjskolerne uddanner mere end en tredjedel af dimittenderne på de danske videregående uddannelser, og den også relativt nye formand for organisationen, Harald Mikkelsen, er glad for sin nye direktør:
"Søren Nedergaard er valgt ud fra et meget stærk ansøgerfelt, og vi er derfor sikre på, at han er den helt rette person til at varetage opgaven," siger han i pressemeddelelsen.
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande






































