Køb abonnement
Annonce

Ugen i dansk politik: Ellemann-Jensen skal i samråd efter kritik af fejlagtige oplysninger til Folketinget

Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
25. februar 2019 kl. 06.56

Mandag
Allerede søndag er statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) rejst til Egypten for at deltage i et topmøde mellem EU og Den Arabiske Liga. Det besøg fortsætter mandag, og i løbet af mødet skal stats- og regeringscheferne diskutere, hvor de to regioners samarbejde kan styrkes. Det sker med udgangspunkt i blandt andet emnerne vækst, klima og fælles udfordringer med migration.

Hjemme i Danmark tager miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen på rundtur i Østjylland. Først besøger han Danish Crown i Horsens, og senere skal han med til et kontrolbesøg af Restaurant Gäst, der ligger i Aarhus.

Tirsdag
Dagens to samråd står begge i uddannelsernes tegn. Den første er undervisningsminister Merete Riisager (LA), der skal svare på spørgsmål om fremtiden for VUC og konsekvenserne ved lukning af undervisningssteder.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026