Ugen i dansk politik: Her er politikernes kalender, hvis der ikke udskrives valg

6. maj 2019 kl. 12.25
Velkommen til en uge i dansk politik, hvor valgkampen til europaparlamentsvalget for alvor skydes i gang.
Flere havde måske også ventet, at valgkampen til folketingsvalget vil kunne begynde, men statsministeren har endnu ikke løftet sløret for en valgdato.
Du må derfor her nøjes med et overblik over de begivenheder, der officielt står i politikernes kalender i den kommende uge:
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
Nyhedsoverblik
Socialdemokratiet har købt stemmer fra Alternativet

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme
































