Ulveman med Fogh til Nato
Anders Fogh "ønsker at styrke Nato's profil og at sikre en effektiv og tidssvarende kommunikation med omverdenen." Det skriver den tidligere statsminister i en pressemeddelelse.
Den kommende generalsekretær begrunder desuden ansættelsen af Ulveman over for medieverdenen.
"Han har et godt blik for moderne kommunikation i nutidens medieverden. Derfor vil han kunne bidrage til at udvikle og forny Natos formidling af information", lyder det fra Fogh.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
- Her er de nye regeringsudvalg








































