USA overvåger hele internettet

Den mest hemmelige af de 16 amerikanske efterretningstjenester, NSA (National Security Agency) har i årevis skaffet sig direkte adgang til centrale computerservere hos ni førende internetselskaber i USA, herunder Facebook, Google, Microsoft, Skype, YouTube og Apple.
Det skriver den amerikanske hovedstads førende, og respekterede, avis, Washington Post, fredag på baggrund af dybt fortrolige og hemmeligstemplede dokumenter, som en såkaldt whistleblower, der selv er tidligere efterretningsagent, har udleveret til avisen.
Regeringen har dermed adgang til både e-mail, billeder, lyd- og videosamtaler over hele verden, ligesom den kan se logs over telefonsamtaler - ikke indholdet, men selve kommunikationen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Messerschmidt vil tage stemmehandel op i præsidiet: "I alle andre sammenhænge kalder man det korruption"

































