V: Lavere ydelser giver færre flygtninge

Hvis der skal være færre flygtninge, der søger asyl i Danmark, så er det effektivt redskab at skrue på størrelsen af ydelserne.
Det mener Venstre, der nu lægger op til at indføre en ny integrationsydelse for at gøre det mindre økonomisk attraktivt at vælge at tage til Danmark. Det skriver Jyllands-Posten i dag.
Politisk ordfører Inger Støjberg erkender, at det er svært at stramme asylreglerne yderligere uden at komme i karambolage med internationale konventioner. Derfor bliver man nødt til at kigge på, om man kan skære i ydelserne.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"














































