V: Lavere ydelser giver færre flygtninge

Hvis der skal være færre flygtninge, der søger asyl i Danmark, så er det effektivt redskab at skrue på størrelsen af ydelserne.
Det mener Venstre, der nu lægger op til at indføre en ny integrationsydelse for at gøre det mindre økonomisk attraktivt at vælge at tage til Danmark. Det skriver Jyllands-Posten i dag.
Politisk ordfører Inger Støjberg erkender, at det er svært at stramme asylreglerne yderligere uden at komme i karambolage med internationale konventioner. Derfor bliver man nødt til at kigge på, om man kan skære i ydelserne.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































