V lover færre asylansøgere med ny reform

Vi er en lille nation med en stor sammenhængskraft, men den er udfordret af en nærmest eksplosiv vækst i antallet af asylansøgere.
Lars Løkke Rasmussen
Venstre-formand og statsministerkandidat
Siden 2011 er antallet af asylansøgere i Danmark næsten tredoblet. Og det viser ifølge Venstre, at asyltilstrømningen er ude af kontrol.
Derfor vil Venstre blandt andet genindføre starthjælpen i en ny form som en såkaldt integrationsydelse og gøre det sværere at få permanent opholdstilladelse i Danmark.
Det fremgår af Venstres nye asylreform, som partiet præsenterede tirsdag på Christiansborg.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på








































