V-top peger på Krarup som KL-formand

Hvis Venstre kan besætte formandsposten i KL, så er jeg sikker på, at det bliver Lars Krarup.
Carl Holst (V)
Næstformand for Danske Regioner
Pladserne i KL's bestyrelse fordeles på baggrund af partiernes samlede valgresultat. Bestyrelsen har 17 medlemmer, der hver især udpeges af partiernes delegerede ved KL's kommunalpolitiske topmøde i marts. Herefter konstituerer bestyrelsen sig.
Det vil med stor sandsynlighed betyde borgerligt flertal i KL's bestyrelse og en venstre-borgmester som afløser for den nuværende formand, Rødovres socialdemokratiske borgmester, Erik Nielsen.
Venstres næstformand, Kristian Jensen, er ikke i tvivl om, hvem han mener, vil skulle løse den opgave:
"Der er ingen tvivl om, at Lars Krarup har vist sig som en meget synlig repræsentant i den nuværende KL-bestyrelse. Derfor er han i mine øjne et rigtig godt bud på en KL-formand," siger Kristian Jensen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"































