Køb abonnement
Annonce

Nye oplysninger fra våbenfabrikant afslører: Ellemann gav usande informationer

Samme dag som Folketingets Finansudvalg behandlede det israelske våbenindkøb, var forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen (V), forsvarschef Flemming Lentfer og en række medlemmer af Forsvarsudvalget i Estland og Letland for at besøge udsendte danske soldater.
Samme dag som Folketingets Finansudvalg behandlede det israelske våbenindkøb, var forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen (V), forsvarschef Flemming Lentfer og en række medlemmer af Forsvarsudvalget i Estland og Letland for at besøge udsendte danske soldater.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
1. juni 2023 kl. 01.00

Forsvarsminister og V-formand Jakob Ellemann-Jensen har givet forkerte informationer til Folketinget.

Det viser nye oplysninger i sagen om et milliardindkøb af våben til Danmark.

Det rokker ved hele præmissen for, hvorfor vi valgte det system, som vi valgte. Det er kritisabelt. Det er simpelthen manipulation.

Anne Valentina Berthelsen (SF)
Forsvarsordfører
For da forsvarsforligskredsen i januar under stort tidspres skulle beslutte, hvilken våbenfabrikant der skulle levere nye våben til Danmark for et beløb i milliardklassen, fortalte Ellemann og Forsvarsministeriet, at myndighederne havde hentet tilbud fra tre forskellige våbenfabrikanter, herunder Nexter, som er ejet af den franske stat.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026