Køb abonnement
Annonce

Valget bremser 34 lovforslag

Hvis Helle Thorning Schmidt (S) genvinder regeringsmagten, kan hun og hendes nye regering starte med at fremsætte de forslag, der ikke blev til lovgivning i dette folketingsår.
Hvis Helle Thorning Schmidt (S) genvinder regeringsmagten, kan hun og hendes nye regering starte med at fremsætte de forslag, der ikke blev til lovgivning i dette folketingsår.Foto: Rasmus Flindt Pedersen/Altinget
29. maj 2015 kl. 06.56

Da valget blev udskrevet, stoppede lovgivningsarbejdet i Folketinget.

Det betyder, at 34 af regeringens forslag bliver hældt af brættet. Lovforslagene bortfalder nemlig, hvis de ikke var behandlet færdig, da statsministeren onsdag udskrev valg.

Det går hårdest ud over beskæftigelsesområdet, hvor Henrik Dam Kristensen (S) havde syv forslag på vej gennem systemet – heriblandt regeringens integrationsplan, som statsministeren proklamerede i sin nytårstale, og idéen med at give langtidsledige en præmie på 1.500 kroner, hvis de finder et job.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026