Venstre vil tvinge kommuner til at slå jobcentre sammen

Potentialet er rigtig stort i hovedstadsområdet, som er ét samlet arbejdsmarked, men alligevel har hver lille kommune på Vestegnen deres eget jobcenter.
Hans Andersen (V)
Arbejdsmarkedsordfører
I dag har 94 af landets 98 kommuner deres eget jobcenter med selvstændig ledelse og administration.
Disse kommuner er fælles om at drive et jobcenter:
Frederikshavn-Læsø
Esbjerg-Fanø
Vallensbæk-Ishøj
Dragør-Tårnby
Det store oppositionsparti Venstre går til valg med en ambition om en større omlægning af landets 94 jobcentre.
Hvis Venstre vinder valget, vil partiet tvinge et stort antal kommuner til at slå deres jobcentre sammen. Der behøver ikke nødvendigvis at være færre lokale afdelinger, men der skal være færre chefer og mindre administration, siger arbejdsmarkedsordfører Hans Andersen (V).
”Antallet af afdelinger har vi ikke lagt os fast på. Det skal afgøres lokalt. Men der skal være færre ledelser og færre stabsfunktioner. Flere kommuner må gå sammen og drive jobcentrene, så får vi færre jobcenternavne,” siger Hans Andersen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Efter dansk pres: Her er 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg
- De headhunter nye departementschefer. Det er blevet en sværere opgave
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
















































