Verdensmålsambassadør Lina Nilsson kalder sig ungdommens ombudsmand

Når Lina Nilsson bliver spurgt, hvad hun laver som verdensmålsambassadør, er der et ord, hun hele tiden vender tilbage til:
Håb.
“Verdens udfordringer kan godt føles uoverkommelige, og for mig kan de også virke umulige at overvinde. Den følelse af modløshed ser jeg også hos andre unge. Her kan vi som verdensmålsambassadører gå ind og sige ‘der er en konkret handlingsplan for verden, det er noget, vi er fælles om, og vi alle kan gøre noget ved. Der er håb’, ” siger hun.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker































