Køb abonnement
Annonce

Vinderen af Nobels Fredspris er fundet

Ved seneste valg i 2024 stillede María Corina Machado op som præsidentkandidat, men blev forhindret i at komme på stemmesedlen af styret. Her ses hun ved en demonstration i januar 2025 forud for indsættelsen af præsident Nicolas Maduros tredje periode. 
Ved seneste valg i 2024 stillede María Corina Machado op som præsidentkandidat, men blev forhindret i at komme på stemmesedlen af styret. Her ses hun ved en demonstration i januar 2025 forud for indsættelsen af præsident Nicolas Maduros tredje periode. Foto: Jimmy Villalta/AP/Ritzau Scanpix
10. oktober 2025 kl. 11.15

María Corina Machado, der er tidligere medlem af Venezuelas Nationalforsamling, modtager Nobels Fredspris 2025 for sin kamp for frihed, menneskerettigheder og demokrati i sit hjemland, Venezuela.

Det siger formanden for den norske Nobelkomite, Jørgen Watne Frydnes.

"Maria modtager Nobels Fredspris for hendes utrættelige arbejde for at promovere demokratiske rettigheder for Venezuelas befolkning og sin kamp for at opnå en refærdig og fredelig overgang fra diktatur til demokrati," skriver den nordiske Nobelkomite på X.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026