Køb abonnement
Annonce

Vismænd anbefaler længere dagpengeperiode i krisetider

Foto: colourbox.com
1. november 2012 kl. 12.00

Det skal være et regelbaseret system, hvor det på forhånd er lagt fast og kendt, hvor højt ledigheden skal op for, at en længere dagpengeperiode udløses.

Hans Jørgen Whitta-Jacobsen
Overvismand i Det Økonomiske Råd
Politikerne bør en gang for alle dræbe dagpengediskussionen ved at indføre et fleksibelt dagpengesystem. Et system, hvor dagpengeperioden automatisk bliver forlænget med et halvt år i krisetider med en ledighed over 7 procent.

Det anbefaler vismændene i Det Økonomiske Råd i deres nye rapport.

"Vi anbefaler et konjunkturafhængigt dagpengesystem, hvor dagpengeperioden er længere i lavkonjunkturer end i højkonjunkturer. Men det skal være et regelbaseret system, hvor det på forhånd er lagt fast og kendt, hvor højt ledigheden skal op for, at en længere dagpengeperiode udløses," siger overvismand Hans Jørgen Whitta-Jacobsen, professor i økonomi ved Københavns Universitet.

Han henviser til den model, som Arbejdsmarkedskommissionen foreslog i sin slutrapport i 2009. Her foreslog Arbejdsmarkedskommissionen en dagpengeperiode på to år i perioder med normal ledighed.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026