24. april 2020 kl. 11.36
Jakob Roland Munch er ny formand for De Økonomiske Råd, de såkaldte vismænd, og nu er han også ny formand for Tietgenprisen.
Det skriver DSEB, som uddeler Tietgenprisen.
Jakob Rolan Munch er professor i økonomi på Københavns Universitet. Han får nu til opgave at lede arbejdet med at finde og belønne yngre forskertalenter, der forsker indenfor erhvervsrettet humaniora og samfundsvidenskab, som har gjort en forskel for dansk erhvervsliv.
Det glæder Torben Möger Pedersen, formand for DSEB:
"Jakob Roland Munch er en stor kapacitet i dansk forskning og har med sin forskning inden for international handel, globalisering og arbejdsmarkedsøkonomi, gjort en betydelig forskel."
Tietgenprisen uddeles årligt og er på kr. 500.000.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Uenighederne stod i kø, da Troels Lund Poulsen sluttede sig til de blå partiledere
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"
Nyhedsoverblik
Skal politikernes navne med i Afghanistan-redegørelsen?














































