Vistisen forlader budget-udvalg efter MELD-sag

Det politiske arbejde i Europa-Parlamentet bliver forberedt i 20 udvalg og to underudvalg. Pladserne i de enkelte udvalg fordeles mellem de 751 parlamentarikere på basis af deres gruppers størrelse i Parlamentet, så de afspejler forsamlingens politiske sammensætning.
Fordeling
Udvalgsposterne fordeles mellem de enkelte politikere i grupperne umiddelbart efter et EU-valg.
Halvvejs i valgperioden (to et halvt år efter seneste parlamentsvalg) skal Europa-Parlamentet stemme om fordelingen af posterne i Parlamentets stående udvalg på ny.
STRASBOURG: Sagen om Dansk Folkepartis mulige misbrug af EU-midler får nu partiets førstemand i Europa-Parlamentet til at forlade sine to udvalgsposter, der handler om kontrol med - og fordeling af – EU’s budgetmidler.
Frem for at sidde i Europa-Parlamentets budgetkontroludvalg og som stedfortræder i budgetudvalget skal Anders Vistisen nu arbejde med EU’s udenrigspolitik og arbejdsmarkedspolitik.
Rokaden sker i forbindelse med en genkonstituering af Europa-Parlamentets udvalg, hvor flere danske EU-parlamentarikere har søgt nye arbejdsområder.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































