VKO hentede 3,4 pct. på ni dage i 2007

Selv om der kun er ni dage til folketingsvalget 15. september, og selv om rød blok fortsat fører komfortabelt i meningsmålingerne, er valget ikke afgjort endnu.
En gennemgang af stillingen midt i valgkampene i 2001, 2005 og 2007 på baggrund af valgforsker og professor Søren Risbjerg Thomsens kvalitetsvejede gennemsnit af meningsmålingerne, viser således, at der kan flyttes tusindvis af stemmer mellem partierne og blokkene i de allersidste dage af en valgkamp.
I 2007 lykkedes det VKO-partierne at hente ikke færre end 3,4 pct. svarende til 5 mandater i de sidste ni dage af valgkampen. Det var akkurat nok, til at de tre partier sammen med et enkelt færøsk mandat fortsat havde flertal i Folketinget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog














































