Voksenlærlinge-ordningen bliver permanent

Jeg er glad for, at den bliver gjort permanent, så vi ikke hele tiden skaber usikkerhed, når midlerne er brugt op. Aftalen gør, at det kommer til at glide bedre, og vi ikke kommer i den situation, at vi skal stoppe ordningen efter et halvt år.
Bent Bøgsted
Arbejdsmarkedsordfører for Dansk Folkeparti
Voksenlærlingegordningen bliver nu gjort mere målrettet mod ufaglærte og blev desuden gjort permanent.
Det er en realitet, efter at regeringen, Dansk Folkeparti, Socialdemokraterne og De Radikale torsdag indgik en aftale om ordningen.
Ifølge aftalen vil den nye ordning kunne skabe ekstra 3.625 lærlingepladser, og dermed bliver ufaglærte dermed løftet op med en uddannelse, så de nemmere får et job. Og det er Socialdemokraterne ganske godt tilfreds med.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































