Wermelin varsler forbud mod Roundup i private haver

Man skal selvfølgelig ikke sprøjte, hvor det ikke er nødvendigt. Og det er det ikke i private haver. Dér må man i gang med knofedtet
Lea Wermelin (S)
Miljøminister
På med havehandsken og frem med lugejernet.
Det er meldingen fra miljøminister Lea Wermelin (S) til landets haveejere. Hun vil nemlig forbyde brugen af sprøjtemidler til at bekæmpe ukrudt i private haver.
"Vi vil gerne sænke forbruget af sprøjtemidler. Og man skal selvfølgelig ikke sprøjte, hvor det ikke er nødvendigt. Og det er det ikke i private haver. Dér må man i gang med knofedtet," siger hun.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































