Se listen: Her er Enhedslistens kandidater til Folketinget

Enhedslistens årsmøde har besluttet, hvem der skal stille op for partiet ved næste Folketingsvalg. De godkender kun kandidatlister hver andet år, så listen bliver den sidste inden næste valg.
Enhedslisten er som det eneste parti listeopstillede, så den giver dermed også et godt praj om deres næste folketingsgruppe.
De tre nuværende folketingspolitikere, Mai Villadsen, Søren Søndergaard og Søren Egge Rasmussen, kan på grund af partiets rotationsprincip ikke genopstille.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
Nyhedsoverblik
Boligmarkedet under pres
For få og for dyre boliger sætter dagsordenen i de store byer. Andre steder i landet slås naboer og kommuner med tomme boliger. Oveni er kommet problemer med airbnb-udlejning. Regeringen har efter knap tre års intern kamp spillet ud med en boligpakke.

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne















