Bertel Haarder: Det er vrøvl og nonsens at kalde Folkemødet for “djøfstortion”

"I Folketinget gælder det om at tælle til 90 – hvis man har flertal, har man ret. Her i Allinge gælder det om at give den bedste inspiration."
Sådan faldt ordene, da Bertel Haarder (V) stod fader til det allerførste folkemøde på Bornholm i 2011.
Inspireret af sin tur til den svenske demokrati- og politikfestival 'Almedalsveckan' på øen Gotland i Sverige, havde han som daværende indenrigs- og sundhedsminister indledt et større lobbyarbejde for at skabe en dansk pendant i den bornholmske havneby Allinge.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
Nyhedsoverblik
Boligmarkedet under pres
For få og for dyre boliger sætter dagsordenen i de store byer. Andre steder i landet slås naboer og kommuner med tomme boliger. Oveni er kommet problemer med airbnb-udlejning. Regeringen har efter knap tre års intern kamp spillet ud med en boligpakke.

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne
















