8. april 2018 kl. 09.08
Roskilde Festival har fået nyt medlem af bestyrelsen. Det er Lars Frelle-Petersen, direktør i Dansk Industri.
Det skriver DI-direktøren på Twitter:
Ydmyg og stolt over at være blevet valgt til Foreningen Roskilde Festivals bestyrelse. Tak for tilliden @orangefeeling
— Lars Frelle-Petersen (@LarsFrelle) 7. april 2018
Lars Frelle-Petersen kommer dermed i selskab med:
- Steen Jørgensen, direktør for spillestedet Vega
- Hanne Bak Lumholt, direktør i COK
- Trine Bechmann Henningsen, afdelingschef, Skade Forretningskoordinering, Alm. Brand A/S
- Marianne Ifversen, overlæge på Rigshospitalets børneafdeling
- Michael Røscher, folkeskolelærer på Sct. Jørgens Skole i Roskilde samt deltidsansat på Trekking Bureauet i Roskilde
- Pernille Drost, vicedirektør ved Det Kongelige Bibliotek.
Artiklen var skrevet af
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- Nu spidser regeringsforhandlingerne til: Det har partierne sagt om valgkampens fire centrale emner
- Danmarks klimaindsats i stor tilbagegang det seneste år, viser ny fremskrivning
- Socialdemokraternes grønne selvopgør
- DI: Politikerne må slippe kontroltrangen, hvis vi skal undgå en boligkrise
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
Nyhedsoverblik
Boligmarkedet under pres
For få og for dyre boliger sætter dagsordenen i de store byer. Andre steder i landet slås naboer og kommuner med tomme boliger. Oveni er kommet problemer med airbnb-udlejning. Regeringen har efter knap tre års intern kamp spillet ud med en boligpakke.

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne
















