FN kritiserer omstridt boliglov for at være på kant med menneskerettighederne

30. oktober 2019 kl. 05.00
I Konventionenen står der, at man har ret til en bolig og til fortsat forbedring af levevilkår. Man skal derfor have råd til at betale for den. Og der giver § 5, stk. 2, ifølge FN nogle udfordringer.
Anders Svendsen
Chefjurist i LLO
Mens regeringen indleder forhandlingerne om den omstridte § 5, stk. 2, i boligreguleringsloven, bakkes den nu op af FN.
FN kritiserer nemlig prisstigningen på det danske boligmarked som følge af kapitalfondes spekulative opkøb i en ny rapport.
"Det er tankevækkende, at FN udtaler kritik på den her måde. Det bør give regeringen anledning til eftertanke" siger Anders Svendsen, der er chefjurist i Lejernes Landsorganisation (LLO).
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Indsigt

Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at ministeren ikke vil foreslå en ny skat eller en skatteforhøjelse, som rammer boligejere?
Mona Juul spørger Ane Halsboe-JørgensenKan ministeren garantere, at et forslag om formueskat ikke vil medregne boligens friværdi?
Karina Adsbøl spørgerHvordan vil ministeren sikre, at det ikke handler om, hvilket postnummer man bor i, når børn udsættes for vold?Besvaret
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling


















