Milliarder til hjemløse, sundhed og ældre bliver aldrig brugt. I stedet ryger pengene tilbage i statskassen

3. september 2025 kl. 05.00
Når politikere smiler foran kameraerne og præsenterer en aftale, der sender penge til netop deres mærkesag, er det næppe med tanke på, at millionerne senere ryger retur til statskassen – uden nogensinde at være brugt til formålet.
Men det sker hvert år.
En aktindsigt fra Økonomistyrelsen viser, at der i perioden 2018 til 2024 er tilbageført i alt 22 milliarder kroner, som ellers var øremærket til særlige politiske indsatser. Alene sidste år kom 1,354 milliarder retur, mens det i 2023 var hele 6,8 milliarder.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget By og Bolig kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra By og Bolig
Nyhedsoverblik
Boligmarkedet under pres
For få og for dyre boliger sætter dagsordenen i de store byer. Andre steder i landet slås naboer og kommuner med tomme boliger. Oveni er kommet problemer med airbnb-udlejning. Regeringen har efter knap tre års intern kamp spillet ud med en boligpakke.

Eksperter opfordrer til et boligpolitisk "paradigmeskifte": Her er deres anbefalinger til Dan Jørgensen

København har fået sin egen succes galt i halsen

Boligminister til debattør: Du jamrer over en byudvikling, du selv har høstet frugterne af

Glem parkering og børnehaver: Boligpriserne er det, der optager københavnerne mest

3F: Boligmarkedets himmelflugt har negative konsekvenser for vores arbejdsmarked

Jeg ser det, når jeg som DJ spiller dyre vinyler i Kødbyen og drikker naturvin. Og jeg er en del af problemet

LLO Hovedstaden: Hurra, hele rådhuset har indset, at vi er i en boligkrise

Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger

I flere år har regeringen lagt arm bag lukkede døre. Stort boligudspil er nu lige på trapperne




















