Ny debat: Hvordan ser fremtidens smarte byer ud?

NY DEBAT: Forskellige former for teknologi skal gøre byerne mere tilgængelige for borgerne. Men hvilken rolle spiller teknologien egentlig i fremtidens smart cities, og hvordan løses de etiske problemstillinger? Det sætter Altinget By og Bolig til debat.

Intelligent varmemåling, automatiseret gadebelysning og sensorer, der vurderer, hvornår offentlige toiletter skal rengøres.

Vores verden, hverdag og ikke mindst vores byer bliver mere og mere målbare. Digitaliseringen indarbejder sig i stort set alle dele af vores liv − og nu er turen også kommet til vores byer.

Smart city er blevet et buzzword, og der findes allerede utallige eksempler på byer, der satser på at blive digitale såsom Barcelona, Singapore og Toronto. Men den digitaliserede infrastruktur er også lige for næsen af os i de danske byer.

Login