Bliv abonnent
Annonce
Om  
Thomas le Dous
Karsten Lauritzen

Lauritzens tidligere spindoktor lander nyt job

29. august 2019 kl. 12.48

Dansk Ejendomsmæglerforening er klar med ny chef for public affairs og kommunikation. Valget er faldet på Thomas le Dous, som starter i brancheforeningen 1. oktober. 

Det skriver Dansk Ejendomsmæglerforening i en pressemeddelelse. 

40-årige Thomas le Dous kommer senest fra en stilling gennem fire år som særlig rådgiver for Karsten Lauritzen (V) i Skatteministeriet.

"Der er selvsagt en helt masse nyt, jeg nu skal kaste mig over, men det glæder jeg mig meget til. Der er også en række af de udfordringer ejendomsmæglere, boligkøbere og boligsælgere møder i deres hverdag, vi skal sætte stærkere på dagsordenen," siger Thomas le Dous.

Han er uddannet bachelor i statskundskab fra SDU i 2003. Han har tidligere i karrieren blandt andet været ansat som seniorkonsulent i Dansk Ungdoms Fællesråd. 

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026