Højesteret: Delvist åbne døre i straffesagerne mod Hjort og Findsen

29. oktober 2023 kl. 14.26
Det bliver i en vis grad muligt for offentligheden at følge med, når straffesagerne mod forhenværende Venstre-minister Claus Hjort Frederiksen og chef for Forsvarets Efterretningstjeneste Lars Findsen begynder i slutningen af november.
Det slog Højesteret fast fredag, da de afgjorde, at straffesagerne skal føres for delvist åbne døre.
”Det er bare fantastisk, at Højesteret har sat tingene på plads, man kan undre sig over, at man skulle så langt gennem retssystemet for at få slået søm i,” siger René Offersen, der er Claus Hjort Frederiksens forsvarer, til DR.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Læs også
Indsigt
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- V-formænd afviser regering med S, hvis den blå drøm brister: "Vi har slået os på det her én gang"
- Løkke advarer igen og igen mod Enhedslistens hovedbestyrelse. Men dens magt er ikke, hvad den var engang
- Overblik: Her er den foreslåede VLAK-regerings politiske grundlag










































