Isabella Arendt
Jens Rohde
Stig GrenovIsabella Arendt skal være Kristendemokraternes partiformand på Christiansborg

Kristendemokraternes landsformand, Isabella Arendt, skal nu også være partiets partiformand med kontor på Christiansborg.
Det sker, fordi Jens Rohde mandag annoncerede, at han skiftede fra Det Radikale Venstre til Kristendemokraterne, og Kristendemokraterne derfor blev en del af Folketinget.
Isabella Arendts stilling som partiformand i Folketinget bliver finansieret af Jens Rohdes status som folketingsmedlem.
Isabella Arendt kommer til at arbejde halvdelen af tiden på sin stilling som landsformand og den anden halvdel som partiformand, oplyser hun til Ekstra Bladet.
Som partiformand kommer hun derfor også til at bidrage til de politiske forhandlinger i Folketinget, skriver Ekstra Bladet.
Isabella Arendt og Jens Rohde kommer altså nu til at fungere som Kristendemokraternes duo i Folketinget. De to har været i dialog de sidste tre måneder op til Jens Rohdes beslutning om at melde sig ind i partiet, og onsdag offentliggjorde partiet dets 2030-plan ved et pressemøde, hvor både Isabella Arendt og Jens Rohde var til stede.
Det er første gang i ti år, at partiet er repræsenteret. Dengang meldte løsgængeren Per Ørum Jørgensen sig ind i partiet. Det sidste valg, hvor Kristendemokraterne blev valgt ind i Folketinget, var i 2001.
Under den seneste valgkamp i 2019 meldte partiets formand Stig Grenov sig syg med stress, hvorefter Isabella Arendt fungerede som formand. Efter sin første partilederdebat fik Isabella Arendt tilnavnet ”Vikaren fra himlen”. Ved valget fik partiet 1,7 procent af stemmerne.
I oktober 2019 blev Isabella Arendt valgt som partiets landsformand.
Omtalte personer

Isabella Arendt
Senior public affairs-rådgiver, Landbrug og Fødevarer, familiepolitisk rådgiver, Tænketanken Prospekt, folketingskandidat (K), fhv. partiformand (KD)

Jens Rohde
Fhv. MF, formand, Danske fodbolddommere, direktør i Danske Sportsdommere

Stig Grenov
Fhv. landsformand, Kristendemokraterne, folketingskandidat
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen




































