Nye Borgerlige vil tilbage i Folketinget: Skal indsamle over 20.000 vælgererklæringer

25. juni 2024 kl. 10.25
Efter et halvt års usikkerhed om Nye Borgerliges skæbne kan partiet nu gå i gang med at indsamle vælgererklæringer i forhåbningen om at blive opstillingsberettiget til næste folketingsvalg.
Det har Indenrigs- og Sundhedsministeriet i dag givet grønt lys til, oplyser Nye Borgerlige i en pressemeddelelse.
Jeg gør mig ingen illusioner, for Nye Borgerlige har været igennem en hård periode med skiftende formænd og nedlukningsforsøg.
Martin Henriksen
Formand, Nye Borgerlige
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Christiansborg kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Christiansborg
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Elisabet Michelsen60 årI dag
Retspræsident, Retten i Lyngby, formand for Radio- og Tv-Nævnet, formand, Fredningsnævnet for Nordsjælland
Teis Volstrup38 årI dag
Public affairs-konsulent, Grace Public Affairs, 1. suppleant (SF), Folketinget & Europa-Parlamentet
- B 5 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- B 7 Minimumsstraf for besiddelse, udbredelse og produktion af seksuelt overgrebsmateriale med mindreårige (Justitsministeriet)Fremsat








































