Corona ændrer spillereglerne, men der kommer et Folkemøde i 2021

5. november 2020 kl. 04.55
Politiske debatter, propfyldte telte, snakke over en fadøl, musik og sang.
Sådan kendes Folkemødet normalt, når demokratifestivalen i midten af juni samler tusindvis af borgere, politikere og interesseorganisationer.
Men det kan blive et anderledes Folkemøde næste år, når der for tiende gang bydes velkommen på cirkuspladsen i Allinge på Solskinsøen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling



























