Bliv abonnent
Annonce
Om  
Pia Risør Bjerre

De grønne pigespejdere genvælger formand

Foto: Emma Greve/De grønne pigespejdere
25. maj 2022 kl. 14.30

Pia Risør Bjerre fortsætter som formand for De grønne pigespejdere. Det besluttede korpset på deres delegeretmøde i weekenden. Den nyvalgte hovedbestyrelse pegede i fællesskab på, at Pia Risør Bjerre tager to år mere som formand.

Det skriver de grønne pigespejdere i en pressemeddelelse. 

Den genvalgte formand har ambitioner om, at de grønne pigespejdere fortsat skal være et fælleskab, hvor piger kan få lov til at prøve kræfter med alt fra lederskab til tech-aktiviteter. Men de skal også have mulighed for at blive en del af et stærkt fælleskab: 

”Pigerne skal lære, at man godt kan have høje forventninger til fællesskabet, uden at man selv skal kunne klare det hele. Man står ikke alene,” siger Pia Risør Bjerre.

Også næstformand Tina Carøe Rosenkilde blev genvalgt. De grønne pigespejderes generalsekretær, Helle Hende Stærmose, ser frem til at fortsætte samarbejdet med det genvalgte formandskab. 

”Jeg ser især frem til at være med til at konsolidere de mange initiativer, som i sidste periode blev sat i gang. Initiativer som blandt andet skabte medlemsvækst, partnerskaber og indbragte os PlanBørnefondens Pigepris. Den retning understøtter vi med et velfunderet ledelsesteam og en klar retning for de næste to år,” siger hun.

De grønne pigespejderes nye hovedbestyrelse består af formand Pia Risør Bjerre, næstformand Tina Carøe Rosenkilde, Leah Porse Rasmussen, Barbara Taubert, Lotte Bak Sørensen, Anette Nørgaard Jappe og Maria Kristiane Brauner Pedersen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026