Charlotte Bach Thomassen
Pia Allerslev
Dan SkjerningDGI genvælger landsformand og medlemmer i hovedbestyrelsen

DGI afholdt årsmøde 2. november, hvor Charlotte Bach Thomassen blev genvalgt som landsformand.
Det oplyser DGI.
"Foreningslivet skal gerne være noget, som følger det enkelte menneske hele livet. Måske mere i nogle livsfaser end i andre. Derfor er det en stor motivation for mig fortsat at udvikle DGI til at være en stærk og vedkommende organisation og samarbejdspartner for idrætsforeninger og kommuner," udtaler den genvalgte landsformand.
Charlotte Bach Thomassen har været landsformand i DGI siden 2018. Inden da var hun næstformand i idrætsorganisationen, og før det var hun generalsekretær i Det Danske Spejderkorps.
Udover at finde en landsformand blev tre medlemmer til DGI's hovedbestyrelse også valgt til årsmødet.
Det er Pia Allerslev, Dan Skjerning og Hanne Lene Haugaard, der blev genvalgt til bestyrelsen efter et forløb, hvor 20-årige Valdemar Ibsen meldte sit kandidatur lige før valghandlingen.
Valdemar Ibsen er med i DGI's Ungeplatform og opfordrede de fremmødte til at tro på ungdommen, som netop var et tema på årsmødet. Ibsen måtte dog se sig slået, men blev valgt som 2. suppleant til hovedbestyrelsen.
Ved årsmødet holdt fungerende kulturminister Christina Egelund (M) tale, hvor hun betonede behovet for at reducere regler og bureaukratiske processer i foreningslivet.
Omtalte personer

Charlotte Bach Thomassen
Landsformand for DGI, næstformand for Danske Spil, Madkulturen og Frivilligrådet, i bestyrelsen for TV 2 og Foreningen Folkemødet, medlem, Rådet for et Aldersvenligt Danmark

Pia Allerslev
Selvstændig rådgiver, formand, Arena Næstved, CP Danmark, Fonden Cph Stage, Hellebro, bestyrelsesmedlem, DGI, medejer, SimpleDK, bestyrelsesformand, Arena Næstved

Dan Skjerning
Formand, DGI Sydøstjylland, bestyrelsesmedlem, DGI
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur





















